WBA Asia Rankings - August 2021


MINIMUMWEIGHT

Champion: SANHAJATE KAEWPOON THA
1 TAWANAT NAKOON THA
2 JOEL LINO PHL
3 TAKUMI SAKAE JPN
4 MINH-PHAT SAM VNM
5 TSUBASA KOURA JPN
6 MASATAKA TANIGUCHI JPN
7 ARAR ANDALES PHL
8 JOEY CANOY PHL
9 THANI NARINRAM THA
10 GAREN DIAGAN PHL
11 SAMUEL SALVA PHL
12 REY LORETO PHL
13 JONATHAN ALMACEN PHL
14 ROBERT PARADERO PHL
15 ARISTON STON PHL


LIGHT FLYWEIGHT

CHAMPIONSHIP VACANT
1 PATTAWEE PHANSAWAT (SOUTH Champ.) THA
2 ANDIKA D’GOLDEN BOY IDN
3 DAVE APOLINARIO PHL
4 TIBO MONABESA IDN
5 MARK VICELLES PHL
6 XIANG LI CHN
7 JONATHAN TACONING PHL
8 TETSUYA HISADA JPN
9 JAYSON VAYSON PHL
10 HISAR MAWAN IDN
11 CHARLIE MALUPANGUE PHL
12 JOHN MICHAEL ZULUETA PHL
13 JESSE ESPINAS PHL
14 XIAOKANG SONG CHN
15 MELANIUS MIRIN IDN


FLYWEIGHT

Champion: TANES ONGJUNTA THA
1 DAVE APOLINARIO (SOUTH Champ.) PHL 
2 WULAN TUOLEHAZI CHN 
3 CARLO CAESAR PENALOSA PHL
4 JAYSEVER ABCEDE PHL
5 RYOTA YAMAUCHI JPN
6 SARAWUT THAWORNKHAM THA 
7 KOMGRICH NANTAPECH THA
8 WENFENG GE CHN
9 THITISAK HOITONG THA 
10 GENESIS LIBRANZA PHL
 11 JENY BOY BOCA PHL 
12 NARAST AIENLENG THA 
13 ALPHOE DAGAYLOAN PHL
 14 SURIYAN SATORN THA 
15 ESNETH DOMINGO PHL  

SUPER FLYWEIGHT

Champion: NATTAPONG JANKAEW  THA
1 LAP-CHEONG CHEONG (EAST Champ.) MAC 
 2 ADRIAN LERASAN PHL
 3 BIENVENIDO LIGAS PHL 
4 RYOJI FUKUNAGA JPN
 5 DENVER CUELLO PHL
 6 YUTTAPONG TONGDEE THA 
7 MASAYOSHI HASHIZUME JPN
 8 JADE BORNEA PHL 
9 VYACHESLAV MIRZAEV RUS 
10 SHO ISHIDA JPN 
11 VAN-THAO TRAN VET 
12 RYUICHI FUNAI JPN 
13 KI-CHANG GO KOR 
14 ARTHIT KAEWBANTID THA 
15 FANGYONG ZHANG CHN  

BANTAMWEIGHT

Champion: JUN ZHAO CHN
1 BOONRUEANG PHAYOM (EAST Champ.) THA 
2 NONTHASITH PETCHNAMTHONG (SOUTH Champ.) THA 
3 CARL JAMMES MARTIN PHL 
4 NIKOLAI POTAPOV RUS
 5 MICHAEL DASMARINAS PHL
 6 SHINGO WAKE JPN 
7 TASSANA SANPATTAN THA
 8 JESS RHEY WAMINAL PHL 
9 KAI CHIBA JPN 
10 SUKPRASERD PONPITAK THA 
11 JAY FRANCIS BURAY PHL 
12 NAWAPHON KAIKANHA THA 
13 ROLLY SUMALPONG PHL 
14 KEN JORDAN PHL 
15 HAMSON LAMANDAU IDN

SUPER BANTAMWEIGHT

CHAMPIONSHIP VACANT
 1 MIN JANG (EAST Champ.) KOR 
2 ALBERT PAGARA PHL
 3 MUKHAMMAD SHEKHOV UZB 
4 RYO AKAHO JPN 
5 JEO SANTISMA PHL
 6 GENESIS SERVANIA PHL 
7 YUSAKU KUGA JPN
 8 ZHONG LIU CHN 
9 DAISUKE SUGITA JPN 
10 VIRGEL VITOR PHL
 11 BO-HAO SUN CHN 
12 YERZHAN ZALILOV KAZ 
13 CHAIYAPONG PHONGWANKITTIKUN THA 
14 JON BASAN IDN 
15 BRIAN LOBETANIA PHL

FEATHERWEIGHT

Champion: ANURAK THISA  THA
1 ARNON YUPANG (SOUTH Champ.) THA 
2 DAVE PENALOSA PHL 
3 JHACK TEPORA PHL 
4 AMNAT RUENROENG THA
 5 ONGEN SAKNOSIWI IDN
 6 JONG-SUN GANG KOR 
7 OSCAR MASTERTODDYGYM THA 
8 JAMES MOKOGINTA IDN 
9 JAE-WOO LEE KOR 
10 DONG-KWAN LEE KOR 
11 YANGYANG LUO CHN 
12 QIANG MA CHN
13 KJ NATUPLAG PHL 
14 ALI LAUREL PHL 
15 NORT BEAUCHAMP THA  

SUPER FEATHERWEIGHT

Champion: ROLDAN ALDEA PHL 
1 SHAVKAT RAKHIMOV TJK 
2 JOE NOYNAY PHL
 3 XIANG-XIANG SUN CHN 
4 MUKHAMMADKHUJA YAQUBOV TAJ
 5 MUHAMAD RIDHWAN SGP 
6 MIKHAIL ALEXEEV RUS 
7 ALBERT BATYRGAZIEV RUS 
8 AKZHOL SULAIMANBEK UULU KGZ
 9 HEBI MARAPU IDN 
10 WEN-SONG LIU CHN 
11 DA XU CHN 
12 ALVIUS MAUFANI IDN 
13 RUBEN MANAKANE IDN 
14 JR MAGBOO PHL 
15 MASARU SUEYOSHI JPN

LIGHTWEIGHT

CHAMPIONSHIP VACANT 
 1 ALEXANDER DEVYATOV RUS 
2 ARI AGUSTIAN IDN 
3 VLADIMIR SARUKHANYAN RUS 
4 VAGE SARUKHANYAN RUS
 5 ROMERO DUNO PHL 
6 AIK SHAKHNAZARYAN RUS 
7 DAUD YORDAN IDN 
8 SHUICHIRO YOSHINO JPN 
9 CAMPEE PHAYOM THA 
10 HWANG-KIL KIM KOR 
11 ABDURASUL ISMOILOV UZB 
12 YEERLAN NUERLANBIEKE CHN 
13 SACHIN DEKWAL IND 
14 MUHAMMAD BILAL PAK
 15 PAVEL MALIKOV RUS

SUPER LIGHTWEIGHT

 Champion: PHOOBADIN YOOHANNGOH THA
1 DAULET DAUKENOV (EAST Champ.) KAZ 
2 ANDREY MAIK (SOUTH Champ.) RUS 
3 SHOXJAHON ERGASHEV UZB 
4 APINAN KONGSONG THA
 5 EDUARD TROYANOVSKY RUS 
6 SHU UTSUKI JPN
 7 RADIK GRIGORYAN RUS 
8 YUSUKE KONNO JPN 
9 AL RIVERA PHL 
10 CRISTIANO AOQUI JPN 
11 JOO-YOUNG KIM KOR 
12 VALENTINE HOSOKAWA JPN 
13 SHOKI SAKAI JPN 
14 ATCHARIYA WIROJANASUNBOL THA
 15 VIPIN KUMAR IDN

WELTERWEIGHT

Champion: IN-DUCK SEO KOR
1 SHAKHABAS MAKHMUDOV (EAST Champ.) RUS 
2 GEISLER AP (SOUTH Champ.) IDN 
3 KUDRATILLO ABDUKAKHOROV UZB 
4 BAISHANBO NASIYIWULA CHN 
5 YOULI DONG CHN 
6 SHOKI SAKAI JPN 
7 KEITA OBARA JPN 
8 BOBIRZHAN MOMINOV KAZ 
9 JASUR AKHMADJONOV UZB 
10 JAYER INSON PHL 
11 RYOTA YADA JPN 
12 LARRY SIWU IDN 
13 VAIBHAV SINGH YADAV IND 
14 KRAI SETTHAPHON THA 
15 JUNG-KYUNG LEE KOR  

SUPER WELTERWEIGHT

Champion: RICARDO RUBEN VILLALBA ARG 
Interim Champion: TUMAERBIEKE NUERBIEKE CHN 
1 RAMZAN BAYSAROV (EAST Champ.) RUS 
2 MAGOMED KURBANOV RUS 
3 KANAT ISLAM KAZ 
4 HIRONOBU MATSUNAGA JPN
 5 EDGAR GHUKASYAN RUS 
6 TAKESHI INOUE JPN
 7 ULUGBEK SOBIROV UZB
 8 AKINORI WATANABE JPN 
9 NURSULTAN ZHANGABAYEV KAZ 
10 CHENG SU CHN 
11 ISMAIL ILIEV RUS 
12 MIELIFEIER DALIELIBIEKE CHN 
13 TONGHUI LI CHN
 14 EVGENY TERENTIEV RUS 
15 DONG-WOO KIM KOR

MIDDLEWEIGHT

Champion: EDGARD MOSKVICHEV RUS 
1 SHAMIL KHATAEV (SOUTH Champ.) RUS 
2 ISLAM EDISULTANOV (EAST Champ.) RUS 
3 MAGOMED MADIEV RUS
 4 KAZUTO TAKESAKO JPN 
5 AINIWAER YILIXIATI CHN 
6 VARAZDAT MKRTCHYAN RUS 
7 MEKHRUBON SANGINOV TAJ 
8 ULUGBEK KHABERDIEV UZB 
9 ISMAT GULIYEV AZE 
10 ABAY TOLESH KAZ 
11 DANILO CREATI AUS 
12 SUNG-JAE JO KOR 
13 SHINOBU CHARLIE HOSOKAWA JPN 
14 ARTUR OSIPOV RUS 
15 SAPARBAY AIDAROV KAZ  

SUPER MIDDLWEIGHT

Champion: DINH-HOANG TRUONG VNM 
Interim Champion: PAVEL SILYAGIN RUS 
1 ASLAMBEK IDIGOV (EAST Champ.) RUS
 2 AIDOS YERBOSSYNULY KAZ
 3 VLADIMIR SHISHKIN RUS
4 ANDREY SIROTKIN RUS 
5 BRIJESH MEENA IND
 6 AZIZBEK ABDUGOFUROV UZB 
7 ZULIPIKAER MAIMAITIALI CHN 
8 ARTYSH LOPSAN RUS 
9 ADLI HAFIDZ MYS 
10 RAFI MAJID SGP 
11 VIJENDER SINGH IND 
12 SHERZOD KHUSANOV UZB
 13 AREST SAAKYAN RUS 
14 TAE-SAN KIL CAM 
15 SERGEY GOROKHOV RUS

LIGHT HEAVYWEIGHT

Champion: TEWA KIRAM THA 
1 UMAR SALAMOV RUS  
2 FANLONG MENG CHN 
3 ARSEN AZIEV RUS 
4 ZHANIBEK ALIMKHANULY KAZ 
5 PENG QU CHN 
6 SUKRU ALTAY TUR 
7 ARUTYUN AVETISYAN RUS 
8 MING-CUN CHEN CHN
 9 GASAN GASANOV RUS 
10 CHALEOMPRON SAWATSUK THA 
11 ABDULKHAMID KHAKIMOV TAJ 
12 ALI AKHMEDOV KAZ 
13 MUKHAMMAD ALIEV TAJ 
14 IBRAGIM TSUROV RUS 
15 MARK CHIMIDOV RUS  

CRUISERWEIGHT

Champion: MUHAMAD FARKHAN MYS
1 TIMUR SAKULIN (SOUTH Champ.) RUS 
2 YEDIL KOZHAMBERDIYEV (EAST Champ.) KAZ 
3 ALEKSEI PAPIN RUS 
4 ALEXEY EGOROV RUS 
5 YURY KASHINSKY RUS 
6 MAKSIM VLASOV RUS 
7 ALI BALOYEV KAZ 
8 JIAN-ZHENG WANG CHN 
9 ZHAOXIN ZHANG CHN 
10 DMITRY KUDRYASHOV RUS 
11 MOHAMMADALI BAYAT FARID IRA 
12 RUSLAN FAYFER RUS 
13 HYUN-TAE BAE KOR 
14 VIKAS SINGH IND 
15 JONG-KOOK KIM KOR

HEAVYWEIGHT

Champion: MURAT GASSIEV RUS 
IN RECESS: ERIC PEN KHM 
1 ALEXANDER USTINOV RUS 
2 SERGEY KUZMIN RUS 
3 ZHILEI ZHANG CHN 
4 RUSLAN MYRSATAYEV KAZ 
5 KYOTARO FUJIMOTO JPN 
6 UMUT CAMKIRAN TUR 
7 APTI DAVTAEV RUS 
8 MUHAMMADRASUL MAJIDOV RUS
 9 ZHAN KOSSOBUTSKIY KAZ 
10 VLADMIR TERESHKIN RUS 
11 IVAN DYCHKO KAZ 
12 SUNG-MIN LEE KOR 
13 KOTATSU TAKEHARA JPN 
14 NURSULTAN AMANZHOLOV KAZ 
15 MAN-SUK LEE KOR